Alimenty bez rozwodu?

Alimenty bez rozwodu?

Małżonkowie poprzez zawarcie związku małżeńskiego, zobowiązani są do działania na rzecz założonej rodziny. Chodzi tu przede wszystkim o udzielanie sobie nawzajem wsparcia emocjonalnego, materialnego, pomaganie sobie w różnych życiowych sytuacjach, wspólne działanie na rzecz dobra małoletnich dzieci, dzielenie się obowiązkami domowymi itp.

Czasem niestety zdarza się, że jeden z małżonków nie chce łożyć pieniędzy na rodzinę, trwoniąc je na używki, czy przeznaczając na inne cele, sprzeczne z jej dobrem.

W takich sytuacjach, małżonek może zawnioskować do sądu, aby pieniądze z wynagrodzenia drugiego małżonka były mu przekazywane w całości lub w części.

Należy pamiętać, że do uwzględnienia takiego żądania niezbędne jest pozostawianie małżonków we wspólnym pożyciu. Najprościej wyjaśniając, wspólne pożycie istnieje wtedy gdy między małżonkami występują więzi uczuciowe i prowadzą gospodarstwo domowe.

Postępowanie o zaspokajanie potrzeb rodziny jest postępowaniem nieprocesowym. Opłata od wniosku za wszczęcie postępowania nieprocesowego wynosi 100 zł. We wniosku można powoływać różne dowody: wnioskować o przesłuchanie świadków, przedkładać dokumenty, nagrania, zdjęcia.

Sąd w takim postępowaniu dokona przesłuchania stron. Warto zaznaczyć, że obie strony postępowania, mogą na rozprawie zadawać pytania drugiemu małżonkowi. Mogą to czynić bezpośrednio lub przez swojego pełnomocnika dlatego warto przygotować się wcześniej i skontaktować się z kancelarią prawną, aby ustalić odpowiednią strategię działania.

Jeśli istnienie jeszcze szansa na porozumienie, przed wszczęciem postępowania sądowego, można spróbować rozwiązać problem małżeński z pomocą odpowiedniego mediatora rodzinnego.

Pozdrawiam,

adw. Patrycja Pietryka