Intercyza w czasie trwania małżeństwa

Intercyza w czasie trwania małżeństwa

Poprzez zawarcie małżeństwa pomiędzy małżonkami powstaje – co do zasady – z mocy prawa ustrój wspólności majątkowej. W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wskazane zostało, co stanowi majątek wspólny małżonków, a co osobisty.
Przykładowo, do majątku wspólnego wlicza się: wynagrodzenie za pracę, dochody z majątku wspólnego czy środki zgromadzone na rachunku funduszu emerytalnego.

Do majątku osobistego zalicza się np. przedmioty majątkowe, które nabyte zostały przez zapis, darowiznę, czy dziedziczenie, pod warunkiem że spadkodawcy nie postanowił inaczej, czy przedmioty majątkowe, które nabyte zostały przed powstaniem wspólności ustawowej.

Małżonkowie podczas trwania małżeństwa mogą udać się w każdym czasie do Kancelarii Notarialnej i ustanowić rozdzielność majątkową. Aby dokonać tej czynności, oboje małżonkowie muszą przede wszystkim:

– wyrażać zgodną wolę zniesienia wspólności ustawowej;
– posiadać pełną zgodność do czynności prawnych;
– uiścić opłatę notarialną;
– przygotować dowody osobiste oraz dokumenty (akt małżeństwa, ewentualnie inne dokumenty regulujące dotychczasowe sytuacje prawne).

Wyboru notariusza można dokonać dowolnie, opłaty za intercyzę opiewają w granicach kwoty 500 zł.

Podkreślić należy, że istnieje możliwość prawa ustanowienia rozdzielności majątkowej z mocą wsteczną. Orzeczenie w takim przedmiocie może wydać tylko sąd. Ma to miejsce w sytuacjach wyjątkowych.

Ustanowienie intercyzy nie zwalnia małżonków z obowiązku prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego.

Intercyza stanowi istotne zabezpieczenie w sytuacjach, gdy każdy z małżonków prowadzi własne działalności gospodarcze z ryzykiem inwestycyjnym.

Pozdrawiam,

adw. Patrycja Pietryka