Koronawirus, a możliwość obniżenia alimentów

Koronawirus, a możliwość obniżenia alimentów

Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, ,,w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego’’ (art. 138 KRiO).
Chodzi tu o sytuację zwiększenia potrzeb dziecka lub zmianę sytuacji zawodowej/życiowej zobowiązanego do płacenia świadczeń.

Jedną z takich sytuacji może być pogorszenie sytuacji zawodowej rodzica z uwagi na epidemię koronawirusa.

Jak rozpocząć działania w takiej sprawie?

Należy zacząć od sporządzenia pozwu do sądu rodzinnego, właściwego wg zamieszkania dziecka. W pozwie oprócz podania podstawowych informacji (adres, nr pesel, dane dotyczące małoletniego i osoby jego reprezentującej), należy dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty od pozwu. Aby ustalić właściwie opłatę, należy skorzystać z ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Jeśli nasza sytuacja jest bardzo trudna i nie pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, można wnioskować o zwolnienie z kosztów sądowych w całości lub w części. W tym celu należy wypełnić odpowiedni formularz zwolnienia z kosztów, który dostępny jest w internecie.

W pozwie trzeba przede wszystkim wykazać, że od ostatniego wydania orzeczenia w przedmiocie ustalenia alimentów, nastąpiła istotna zmiana, która obecnie nie pozwala na uiszczanie zasądzonych kwot (udokumentowanie spadku dochodu, przedstawienie zaświadczenia o zwolnieniu z pracy, przedstawienie umowy o obniżeniu wynagrodzenia, informacji o powzięciu kredytu na ratowanie firm itp.).

Jeśli powód działa bez profesjonalnego pełnomocnika, nie jest zobowiązany do powoływania podstaw prawnych, na których opiera swoje żądanie.

Na rozpatrzenia sprawy czeka się niestety długo. Co zrobić w sytuacji, gdy nasza sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji?

W takiej sytuacji, do pozwu najlepiej napisać tzw. wniosek o zabezpieczenie roszczenia, by już na czas trwającego postępowania sąd obniżył świadczenie alimentacyjne. W uzasadnieniu należy wykazać, że sprawa wymaga natychmiastowej interwencji.

Warto nadmienić, że z art. 14a ust. 9 specustawy o koronawirusie, wynika, iż prezes właściwego sądu może zarządzić rozpoznanie sprawy jako pilnej, jeśli jej nie rozpoznanie mogłoby spowodować niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzi lub zwierząt, poważne szkody dla interesu społecznego albo ze względu na grożącą niepowetowaną szkodę materialną, a także gdy wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości.

W razie chęci powołania się w którąś z w/w przesłanek, należą ją bardzo dokładnie wykazać.

Czy można wnioskować o zawieszenie postępowania egzekucyjnego?

Możliwe jest również zabezpieczenie postępowania w przedmiocie zmniejszenia wysokości alimentów przez zawieszenie postępowania egzekucyjnego, wymaga to jednak wysokiego stopnia uwiarygodnienia.

Przed podjęciem decyzji o wytoczeniu powództwa, zawsze warto skonsultować się z prawnikiem (adwokatem/radcą prawnym).
Zapraszam serdecznie do kontaktu z Kancelarią.

Pozdrawiam,
Adwokat Patrycja Pietryka