Rozwód, a małoletnie dzieci

W sytuacji, jeśli małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, sąd rozwodowy jest zobowiązany obowiązkowo orzec o miejscu ich pobytu, władzy rodzicielskiej, alimentach i kontaktach z drugim rodzicem. W sytuacji, gdy małżonkowie przedstawią wspólnie porozumienie, wówczas sąd – pod warunkiem, że nie godzi to w dobro dzieci – jest obowiązany je uwzględnić.

W sytuacji sporu co do opieki, sąd zwraca się do biegłych sądowych, którzy są zobowiązani zbadać kompetencje rodziców i ustalić, przy którym z nich dziecko ma lepsze możliwości rozwoju. Warto nadmienić, że na takie badanie często czeka się nawet do kilku miesięcy, a zatem warto skorzystać z innych metod działań, jak np. z mediacji sądowych/pozasądowych. Do mediatora warto udać się jeszcze przed złożeniem pozwu rozwodowego, tak aby samo postępowanie rozwodowe było jak najmniej dolegliwym doświadczeniem.

Nie jest zaskoczeniem, że rozwód często bardzo negatywnie wpływa na sytuację małoletnich. Warto zatem podjąć działania, które pozwolą im lepiej przejść przez ten trudny okres w życiu. Pomogą na pewno regularne wizyty u psychologa, specjalizującego się w tego typu sprawach, który pomoże uzmysłowić, że mimo rozstania rodziców, ich stosunek do dzieci nie zmieni się. Warto również uczęszczać na takie spotkania wspólnie z dziećmi.

Popularnym jest obecnie ustalanie opieki naprzemiennej – tydzień u matki, a następnie kolejny tydzień u ojca, lub zamiana co 2 tygodnie. Należy podkreślić, że sądy rzadko chcą godzić się na opiekę naprzemienną w sytuacji braku zgody obu rodziców.
Zasadą bowiem w tym modelu opieki jest porozumienie w zakresie jej wykonywania i ustalenie wspólnego schematu opieki.

Warto dodać, że w tym modelu opieki z reguły alimenty są wzajemnie zniesione – każdy z rodziców pokrywa koszty utrzymywania dziecka w czasie pobytu z nim.

Czy dzieci mogą być przesłuchani w charakterze świadków na rozprawie rozwodowej?

Dzieci, które nie ukończyły lat trzynastu, a zstępni małżonków, którzy nie ukończyli siedemnastego roku życia, nie mogą być przesłuchiwani w sądzie charakterze świadków. Przepisy zezwalają jednak na tak zwane ,,wysłuchanie Małoletnich”. Czynność ta nie odbywa się na sali sądowej, ale w specjalnie przystosowanym do tego pokoju tzw. ,,Niebieskim Pokoju”, przy udziale psychologa sądowego.

w razie pytań, zapraszam do kontaktu z kancelarią.
Adwokat Patrycja Pietryka