Mediacje w sprawie rozwodowej

Mediacja staje się w Polsce coraz bardziej popularną metodą rozwiązywania problemów. Do tej metody rozwiązywania sporów można przystąpić w każdej fazie procesu rozwodowego. Często zdarza się, że dopiero po wielu miesiącach wyczerpującej walki, strony decydują się na próbę ugodowego rozstrzygnięcia sporu. Małżonkowie mogą wspólnie wybrać mediatora sądowego, albo pozostawić wybór konkretnej osoby sędziemu prowadzącemu sprawę. Postępowanie mediacyjne można przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem procesu rozwodowego i spisać poczynione ustalenia, które następnie przedstawione zostaną w sądzie.

W sytuacji, gdy sąd dostrzeże widoki na utrzymanie małżeństwa, może również sam – bez wniosku stron – skierować strony do postępowania mediacyjnego. Sąd przy wyborze mediatora, korzysta z listy stałych mediatorów, działających przy Sądzie Okręgowym.

Sąd wysyła mediatorowi informacje dotyczące prowadzonej sprawy oraz dane kontaktowe rozwodzących (również ich pełnomocników), o ile występują.

Termin na przeprowadzenie mediacji sądowych wynosi 3 miesiące, możliwe jest jednak jego przedłużenie.

Mediator kontaktuje się z małżonkami (ich pełnomocnikami) i ustala pierwszy termin spotkania. Zazwyczaj pierwsze spotkanie mediator przeprowadza z każdym małżonków osobno. Podczas spotkania poznaje się konkretne oczekiwania każdej strony i ustala się z jakich oczekiwań ewentualnie są w stanie zejść.

Kolejne spotkanie z reguły odbywa się już z obojgiem małżonków. W sytuacji jeśli małżonkowie mają pełnomocników procesowych, mają prawo uczestniczyć z małżonkami na wszystkich spotkaniach. Istotną mediacji jest m.in. poufność i dobrowolność. Z mediacji można zrezygnować w każdym czasie i nie trzeba się z tego w żaden sposób tłumaczyć. Wszystkie rozmowy i ustalenia podejmowane podczas mediacji, które nie doszły do skutku, nie mogą być powoływane w Sądzie. Mediator również jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji, które uzyskał podczas prowadzonego postępowania mediacyjnego.

Po zakończeniu mediacji, mediator przesyła do sądu protokół mediacji. W przypadku dojścia do kompromisu, sąd wyznacza termin rozprawy, celem zatwierdzenia ustaleń stron. W przypadku braku wypracowania kompromisu, sąd z reguły wysyła do stron zobowiązanie do przedstawienia ostatecznych stanowisk, a następnie wyznacza termin rozprawy, celem dalszego procedowania.

Zakres mediacji rozwodowej może być bardzo różny. Nie zawsze dotyczy zatem podjęcia próby uratowania związku. Często celem mediacji jest wypracowanie planu wspólnej opieki nad małoletnimi dziećmi lub wysokości alimentów.

Mediacja sądowa pozwala zaoszczędzić sporo kosztów i stresu, który towarzyszy wielomiesięcznej, albo nawet kilkuletniej batalii sądowej. Warto skorzystać z tej możliwości zwłaszcza w sytuacji, gdy małżonkowie mają małoletnie dzieci, tak by zaoszczędzić im trudnych, emocjonalnych przeżyć.

Koszty mediacji sądowych w sprawach rozwodowych nie są wysokie.

W razie pytań, zapraszam do kontaktu z kancelarią.
adwokat Patrycja Pietryka