Zabezpieczenie kontaktów z małoletnim w czasie trwania postępowania rozwodowego

Zabezpieczenie kontaktów z małoletnim w czasie trwania postępowania rozwodowego

Postępowanie rozwodowe – zwłaszcza gdy dochodzona jest wina drugiego małżonka – jest procesem długotrwałym. Napięte stosunki pomiędzy małżonkami, bardzo często prowadzą do tego, że pojawia się problem w zakresie widzeń z dziećmi, a częste negatywne emocje jednego rodzica w stosunku do drugiego powodują, że jeden z nich zaczyna wykorzystywać dziecko jako ,,kartę przetargową’’ i utrudnia kontakty.

Aby zatem zabezpieczyć dobro małoletniego, należy najlepiej już w pierwszym piśmie kierowanym do sądu zawnioskować o zabezpieczenie kontaktów. Jeśli wniosek składany jest w pozwie rozwodowym, nie uiszczamy w tym zakresie opłaty sądowej. W przypadku składania takiego wniosku w toku postepowania, musimy uiścić opłatę sądową w kwocie 100 zł.

We wniosku określamy jak byśmy chcieli, aby nasze kontakty wyglądały. Określamy dokładnie dni i godziny. Możemy uwzględnić również święta, urodziny, wakacje/ferie lub inne wydarzenia. Określamy w jakim miejscu kontakty miałaby się odbywać oraz który rodzic będzie przyprowadzać/odprowadzać dziecko.

Petitum wniosku może zatem brzmieć następująco ,, wnoszę, aby moje kontakty z Małoletnim synem (…) w czasie trwania procesu rozwodowego, odbywały się w każdą środę, od godziny 16:00 do godziny 19:00 oraz w każdą trzecią sobotę miesiąca od godziny 10:00 do godziny 18:00, w miejscu mojego stałego zamieszkania z zaznaczeniem, że dziecko będzie przeze mnie każdorazowo odbierane i odprowadzone osobiście.”

W sprawach o zabezpieczenie miejsca stałego pobytu oraz kontaktów, sąd przeprowadza obligatoryjne przesłuchanie stron, zatem obowiązkowo wezwie do sądu rodziców dziecka.

W przypadku konkretnych zagrożeń, można wnioskować, aby kontakty z małoletnim odbywały się pod nadzorem kuratora sądowego.

W razie pytań zapraszam do kontaktu z Kancelarią.

Pozdrawiam,

adwokat Patrycja Pietryka