Pozew o zaprzeczenie ojcostwa przez domniemanego ojca dziecka

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa przez domniemanego ojca dziecka

Zgodnie z przepisami prawa polskiego, jeśli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa lub w okresie 300 dni od jego ustania, istnieje domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż matki (były mąż matki).

Takie domniemanie mężczyzna może obalić występując z odpowiednim powództwem do Sądu Rodzinnego, właściwego wg miejsca zamieszkania pozwanego.

Zgodnie z art. 63 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

,,mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi, nie później jednak niż do dnia osiągnięcia przez dziecko pełnoletności”. 

Termin ten nie podlega przywróceniu. Zgodnie z literaturą i stanowiskiem sądów, przyjęcie krótkiego terminu ma na celu ochronę interesów dziecka.

W przypadku upływu powyższego terminu, można zwrócić się do prokuratora, z wnioskiem o wytoczenie powództwa. W praktyce nie jest to prosta sprawa. Prokurator może odmówić wskazując m.in. że jego wytoczenie nie będzie zgodne z dobrem dziecka lub nie wymaga tego ochrona interesu społecznego.

W pozwie należy obalić domniemanie podając konkretne dowody. Nie ma enumeratywnie określonej kategorii dowodów, należy zatem powoływać wszystko, co będzie świadczyć na naszą korzyść. Jeśli powód przebywał długi okres za granicą i nie miał kontaktu fizycznego z żoną (byłą już żoną), można powoływać świadków, którzy potwierdzą ten fakt, przedłożyć zdjęcia z wyjazdów, wiadomości SMS, wiadomości e-mailowe lub inne dowody wg uznania, które w konkretnej sytuacji będą miały istotne znaczenie. Oczywiście najistotniejszym dowodem będzie badanie DNA, które w dzisiejszych czasach jest podstawą przy tego typu sprawach.

W postępowaniu oprócz ojca i matki dziecka, zostanie jeszcze ustanowiony kurator reprezentujący małoletniego oraz prokurator.

Należy pamiętać, aby pozew spełniał wymogi formalne. W piśmie należy podać:

– swoje dane (adres zamieszkania wraz z nr PESEL);
– dane matki dziecka;
– dane dziecka wraz z załączeniem jego aktu urodzenia.

Nadto należy dołączyć również akt małżeństwa, zaś w przypadku rozwiązania związku małżeńskiego – wyrok rozwodowy.

Pozew należy obligatoryjnie przygotować w 4 egzemplarzach, tj. oryginał wraz z załącznikami dla sądu oraz odpisy wraz z załącznikami dla:
– prokuratora;
– matki dziecka;
– kuratora reprezentującego małoletnie dziecko.

Opłata sądowa od pozwu w przedmiocie zaprzeczenia ojcostwa wynosi 200 zł. Dane do przelewu można znaleźć na stronie sądu, do którego wnosimy pozew. Potwierdzenie dokonania opłaty należy dołączyć do pozwu.

Od wyroku przysługuje apelacja do Sądu Okręgowego, którą należy wnieść za pośrednictwem sądu, który wydał wyrok w sprawie.

Warto nadmienić, że z  powództwem o zaprzeczenie ojcostwa nie można wystąpić po powzięciu informacji o ciąży żony (byłej żony), gdyż zostanie to uznane za przedwczesne.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Pozdrawiam,
Adwokat Patrycja Pietryka