Jak uregulować kontakty z dzieckiem?

Jak uregulować kontakty z dzieckiem?

Zazwyczaj gdy rodzicie rozstają się, małoletni zamieszkuje z jednym z nich, a drugi kontaktuje się z dzieckiem w określone dni czy godziny.

Niestety w praktyce zdarza się, że rodzic u którego mieszka dziecko zaczyna te kontakty utrudniać. Powody mogą być różne. Dość często są to osobiste urazy do drugiego rodzica czy chęć zemsty. Takie działania są oczywiście sprzeczne z dobrem dziecka i jeśli pokrzywdzony rodzic nie może porozumieć się polubownie, powinien skierować sprawę do sądu rodzinnego, by podjął jak najszybsze działania.

Jak zacząć?

W pierwszej kolejności należy sporządzić wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Pismo kierujemy do Sądu Rodzinnego wg miejsca zamieszkania małoletniego.

Możemy zrobić to samodzielnie lub skontaktować się z prawnikiem/adwokatem. Kontakt z profesjonalistą jest szczególnie zalecany, gdy sprawa jest skomplikowana, a stopień skonfliktowania z drugim rodzicem nie pozwala na jakiekolwiek rozmowy. W sytuacji bowiem ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika, to on będzie w naszym imieniu prowadził wszelkie rozmowy i zastępował nas w sądzie.

Co powinien zawierać wniosek?

W każdym wniosku oprócz podania podstawowych danych dotyczących rodziców, dziecka (adresy zam. nr pesel), należy określić jak chcielibyśmy aby nasze kontakty z dzieckiem wyglądały, określić sposób kontaktu w święta, urodziny, dzień dziecka, a także w wakacje i ferie zimowe. Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej w kwocie 100 zł. Kolejnym elementem jest dołączenie aktu urodzenia dziecka.

Do pisma warto dodać również wniosek o zabezpieczenie roszczenia, aby sąd zabezpieczył kontakty na czas trwania postępowania. Jest to szczególnie istotne gdy zapowiada się długa batalia sądowa, a chcemy już przez ten czas mieć stały i regularny kontakt z dzieckiem.

Wniosek wraz z załącznikami składamy do sądu w dwóch egzemplarzach.

Mediacja sądowe
Na pierwszym posiedzeniu sąd z reguły nakłania strony do mediacji. Często dobry mediator potrafi pomóc rodzicom wypracować wspólne, zadowalające stanowisko. Mediacje są jednak całkowicie dobrowolne i zgodę na nie muszą wyrazić obie strony.

 

Adw. Patrycja Pietryka