Rozwód, a mediacje sądowe

Rozwód, a mediacje sądowe

W sprawach o rozwód i separację, mediacje mogą być przeprowadzone na wniosek stron lub na podstawie decyzji sądu w tym przedmiocie (jeśli pojawią się widoki na utrzymanie małżeństwa).

Postępowanie mediacyjne nie musi być prowadzone tylko w zakresie ratowania małżeństwa. Postępowanie mediacyjne może być również prowadzone gdy strony chcą się rozwieść, lecz mają wspólne, małoletnie dzieci i chcą uzgodnić takie kwestie jak: powierzenie władzy rodzicielskiej, kontakty czy alimenty.

Podstawowe cechy mediacji to poufność i bezstronność – mediator nie może opowiadać się za żadną stroną konfliktu oraz musi zachować w tajemnicy wszystkie informacje, które uzyskał przy prowadzeniu mediacji.

Sąd zakreśla termin mediacji do 3 miesięcy. Okres ten na wniosek stron może zostać jednak przedłużony.

Mediatora wskazuje sąd z listy stałych mediatorów sądowych, chyba że strony same dokonają wyboru tej osoby.

Mediator po otrzymaniu nr telefonów do stron, kontaktuje się z każdym małżonkiem osobiście i ustala pasujący wszystkim termin spotkania. Przed przystąpieniem do mediacji, wyjaśnia stronom jego przebieg, informuje o zasadzie poufności i dobrowolności oraz pyta czy obie strony wyrażają zgodę na mediację. Strony rozmawiają z mediatorem albo pojedynczo, a następnie wspólnie albo od razu wspólnie – wszystko zależy od woli stron oraz stopnia ich skonfliktowania.

Z przebiegu mediacji sporządza się protokół. Jeśli strony zawarły przed mediatorem ugodę, zamieszcza się ją w protokole lub jako załącznik do protokołu. Strona może wystąpić do sądu o zatwierdzenie ugody przez sąd.

Ugoda zawarta przed mediatorem, a następnie zatwierdzona przez sąd, ma moc prawną ugody zawartej przed sądem.

adw. Patrycja Pietryka