Cofnięcie pozwu o rozwód

Cofnięcie pozwu o rozwód

W sytuacji gdy powód wysłał do sądu pozew o rozwód i pozwany nie udzielił na pismo żadnej odpowiedzi, pozew można cofnąć bez żadnego problemu, co będzie skutkować umorzeniem postępowania. Aby dokonać tej czynności, wystarczy złożyć/przesłać do sądu w dwóch egzemplarzach krótkie pismo. Jego treść może być następująca: ,,niniejszym cofam pozew o rozwód złożony w dniu 4.05.2020 r. przeciwko Janowi Kowalskiemu’’. Oczywiście nie można zapomnieć, aby oznaczyć w piśmie strony, wskazać sygnaturę akt, opatrzyć pismo datą oraz własnoręcznie podpisać.

Sytuacja może się komplikować, jeśli pozwany udzielił już odpowiedzi na pozew o rozwód i w odpowiedzi zarządzał rozwodu. W takiej sytuacji cofnięcie pozwu będzie zależne tylko od jego zgody.

W przypadku gdy pozwany nie zgadza się na rozwód i wnosi o oddalenie powództwa, można cofnąć pozew, przed pierwszą rozprawą bez zgody pozwanego, zaś na etapie późniejszym za jego zgodą.

Możliwość cofnięcia pozwu rozwodowego występuje nawet po wydaniu wyroku w I Instancji, a przed jego uprawomocnieniem. Warunkiem jest wspólne stanowisko małżonków w tym zakresie.

W przypadku niezdecydowania stron w zakresie cofnięcia powództwa, jeśli istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa, sąd może skierować strony na mediację z udziałem bezstronnego mediatora. Termin mediacji może być zakreślony do 3 miesięcy, jednak na wniosek stron – jeśli negocjacje idą w kierunku wypracowania porozumienia – może zostać przedłużony.

Pozdrawiam,
Adw. Patrycja Pietryka