Pozew o rozwód bez orzekania o winie - co musi zawierać?

Pozew o rozwód bez orzekania o winie – co musi zawierać?

W pozwie o rozwód należy podać swoje dane oraz dane małżonka (adresy zamieszkania, nr pesel) oraz dokładnie określić żądanie. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie, należy konkretnie określić, że wnosimy o rozwiązanie związku małżeńskiego z zaniechaniem orzekania o winie.

Nie musimy pisać wniosku o przesłuchanie stron, gdyż sąd w takich sprawach jest z urzędu zobowiązany przesłuchać małżonków, celem stwierdzenia czy nastąpił zupełny i trwały rozpad pożycia.

Kolejnym obowiązkowym elementem takiego pozwu jest dołączenie skróconego odpisu aktu małżeństwa (wraz z odpisem/kserokopią dla drugiego małżonka). W pozwie trzeba również wskazać czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.

W sytuacji posiadania przez małżonków wspólnych małoletnich dzieci, należy również obligatoryjnie dołączyć ich akty urodzenia (również z odpisami/kserokopiami dla drugiej strony) oraz wskazać jak chcielibyśmy uregulować z nimi kontakty, kwestie alimentów i władzy rodzicielskiej.

W przypadku braku sporów małżonków w w/w kwestiach, warto przedstawić sądowi gotowe porozumienie rodzicielskie. Jeśli porozumienie nie jest możliwe, można udać się do wybranego mediatora rodzinnego/psychologa, zawnioskować by sąd sam skierował sprawę do mediatora sądowego lub po prostu zawnioskować, by sąd rozstrzygnął kwestie sporne samodzielnie.

W ostatniej z podanych sytuacji, sąd – w przypadku wątpliwości np. w zakresie któremu z rodziców powierzyć władzę rodzicielską – może skierować sprawę do Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów.

Kolejnym elementem jest uiszczenie opłaty sądowej od pozwu i dołączenie potwierdzenia. Opłata ta wynosi 600 zł. Istnieje możliwość ubiegania się o zwolnienie w całości lub w części od w/w opłaty. W tym celu należy wypełnić odpowiedni formularz. Sąd zwolni małżonka z opłaty sądowej, jeśli zostanie wykazane, że jej uiszczenie spowoduje powstanie uszczerbku dla utrzymania małżonka lub jego rodziny.

Jak napisać uzasadnienie pozwu bez orzekania o winie?

W uzasadnieniu pozwu należy opisać jak wyglądało pożycie małżeńskie i z jakich przyczyn nastąpił jego rozpad. Chodzi tutaj o wskazanie rozpadu pożycia w trzech aspektach: fizycznym, psychicznym i gospodarczym. Istotne z punktu widzenia oceny sądu, jest określenie czasu w jakim to nastąpiło.

W przypadku pozwu bez orzekania o winie, nie ma potrzeby zdawania się w szczegóły i opisywania z każdym drobiazgiem co przyczyniło się do zerwania więzi małżeńskich, co mogłoby niepotrzebnie ,,zaognić’’ sprawę rozwodową, a przecież w postępowaniu rozwodowym bez orzekania o winie chodzi o to, by rozstać się jak najszybciej i jak najmniej boleśnie.

Pozdrawiam,
Adw. Patrycja Pietryka