Testament ustny - co trzeba wiedzieć?

Testament ustny – co trzeba wiedzieć?

Przesłanką zawarcia testamentu ustnego jest obawa rychłej śmierci. Obawa rychłej śmierci jest pojęciem niedookreślonym. Sąd Najwyższy niejednokrotnie wypowiadał się na temat interpretacji tego pojęcia i wskazywał, że nie może ona istnieć jedynie w sytuacji strachu czy lęku przed śmiercią. Przykładem może być np. poważny wypadek samochodowy lub nagłe, radykalne pogorszenie stanu zdrowia.
Osoba zagrożona rychłą śmiercią nie musi przy wypowiadaniu swojej ostatniej woli zachowywać jakichś szczególnych form. Istotne jest, aby jej ostatnia wola została przekazana w sposób jasny i zrozumiały, tak aby nie było wątpliwości kogo chce uczynić spadkobiercą.

Aby testament ustny był ważny, ostatnia wola testatora, musi być wypowiedziana w obecności co najmniej 3 osób. Muszą być to osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, władające językiem spadkodawcy oraz nieskazane za składanie fałszywych zeznań. Z grona świadków wykluczone są osoby głuche, nieme, niewidome, a także takie dla których w testamencie została przewidziana jakaś korzyść.
Testament ustny dla swej ważności wymaga potwierdzenia. Funkcjonowanie w praktyce testamentu ustnego kliknij tutaj.

Podstawa prawna:
kodeks cywilny;
kodeks postępowania cywilnego.

W celu uzyskania więcej informacji, zapraszam serdecznie do kontaktu z Kancelarią.

Pozdrawiam,
Adwokat Patrycja Pietryka