Umowa kupna - sprzedaży samochodu

Umowa kupna – sprzedaży samochodu

W umowie należy określić takie informacje jak:

imiona;

nazwiska;

pesele (nr i serie dowodów osobistych);

adresy zamieszkania, datę i miejsce zawarcia umowy.

Kolejnym elementem jest określenie przedmiotu umowy. Chodzi tu o dokładne określenie pojazdu – marka, model, numer rejestracyjny, nr nadwozia (VIN).
Jeśli jesteśmy stroną kupującą, powinniśmy dążyć do tego, by w umowie określona została informacja, że pojazd spełnia odpowiednie warunki techniczne.

Sprzedający powinien złożyć oświadczenie, że pojazd jest wolny od wad fizycznych, prawnych, praw osób trzecich oraz że nie stanowi przedmiotu zabezpieczenia. Kupujący powinien oświadczyć, że stan techniczny auta jest mu znany i nie wnosi do niego zastrzeżeń.

Strony powinny również pamiętać o potwierdzeniu w umowie takich cech jak przebieg pojazdu.

Strony umowy czyli sprzedający i kupujący muszą wpisać w umowie cenę, określić sposób oraz termin płatności. W przypadku płatności na konto bankowe, należy wskazać w umowie jego nr. W razie płatności w gotówce, należy wydać kupującemu pokwitowanie.

Kolejne kwestie umowy, to np. zapisy, która ze stron ponosi koszty związane z jej zawarciem oraz kiedy i gdzie samochód zostanie przekazany kupującemu.

Na końcu umowy powinno się dodać zapis,  że w przypadkach w niej nieuregulowanych, będą miały zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.

Umowa powinna być sporządzona w dwóch, jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej strony. Kupujący i sprzedający muszą podpisać umowę. Aby uczynić zadość wszelkim zasadom bezpieczeństwa, dobrze również by strony zaparafowały każdą stronnice umowy.

Prawnik podkreśla, że przenosząc własność auta, wraz z kluczami do pojazdu, sprzedający powinien wydać kupującemu dokumenty takie jak:

dowód rejestracyjny;

kartę pojazdu;

dowód zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz potwierdzenie jego zapłaty.

Nowy właściciel powinien pamiętać, by jak najszybciej zarejestrować auto na siebie. Jeśli tego nie zrobi wciąż będzie posługiwać się dokumentem poprzedniego właściciela i w przypadku namierzenia przez fotoradar, to sprzedający obciążony zostanie konsekwencjami prawnymi. Dobrym pomysłem jest zatem wpisanie w umowie również godziny sprzedaży pojazdu – może zdarzyć się, że kupujący popełni wykroczenie w dniu zakupienia pojazdu.

 

Informacje nie wyczerpują całej materii w zakresie umowy kupna – sprzedaży pojazdu. W razie pytań zapraszam do kontaktu z Kancelarią.

 

Pozdrawiam,

adw. Patrycja Pietryka