Zawezwanie do próby ugodowej - czy warto?

Zawezwanie do próby ugodowej – czy warto?

Przed wniesieniem pozwu można spróbować załatwić sprawę polubownie tzw. zawezwaniem do polubownego rozstrzygnięcia sprawy. Koszty takiego postępowania są  niższe niż koszty powództwa, a zawarta przed sądem ugoda jest równoważna z wyrokiem/postanowieniem wydanym przez sąd. Ugoda zawarta bowiem przed sądem, po nadaniu jej klauzuli wykonalności, stanowi podstawę do wszczęcia egzekucji.

Jakie są koszty zawezwania do próby ugodowej?

Za wniosek o zawezwanie do próby ugodowej trzeba będzie zapłacić 1/5 opłaty od pozwu.

Do jakiego sądu kierować wniosek?

Wniosek należy kierować do sądu wg właściwości przeciwnika. Pismo można złożyć bezpośrednio w biurze podawczym sądu lub przesłać listem poleconym.

Co powinien zawierać wniosek?

Wniosek powinien spełniać wymogi formalne dla pisma procesowego. Powinien zawierać dane obu stron (adresy), dowód uiszczenia opłaty sądowej oraz opis sprawy (określenie roszczenia). Nie jest konieczne przedstawianie – jak w pozwie – konkretnych dowodów w sprawie.

Jak wygląda przebieg posiedzenia?

Na posiedzeniu strony mogą negocjować (prowadzić rozmowy) w zakresie wypracowania korzystnego stanowiska. Mogą np. ustalić spłatę długu w ratach lub wypracować inny sposób załatwienia sprawy.

Co się dzieje w sytuacji gdy strony nie stawią się na posiedzenie?

Jeśli wnioskodawca nie stawi się na takie posiedzenie, przeciwnik może żądać od wnioskodawcy zwrotu kosztów sądowych wywołanych wezwaniem, natomiast w sytuacji, gdy na posiedzenie nie stawi się osoba zawezwana, wówczas można domagać się kosztów w sytuacji, gdy wnioskodawca wniesie powództwo do sądu.

Jakie są plusy zawezwania nawet gdy nie doszło do ugody?

Jednym z podstawowym korzyści, jakie niesie ze sobą wystąpienie z wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej, jest przerwanie biegu przedawnienia. W praktyce bardzo często występuje się z takim wnioskiem głównie z takiego powodu.

Pozdrawiam,
Adw. Patrycja Pietryka