Możliwość ustanowienia adwokata i zwolnienia z kosztów sądowych w sprawie rozwodowej

Możliwość ustanowienia adwokata i zwolnienia z kosztów sądowych w sprawie rozwodowej

W sprawie rozwodowej również – tak samo jak w innych rodzajach spraw – można wnioskować o zwolnienie z kosztów sądowych (w całości lub w części) i ustanowienie pełnomocnika (adwokata lub radcy prawnego) z urzędu.

Zwolnienie z kosztów sądowych

W przypadku kosztów sądowych opłata od pozwu wynosi 600 zł., którą wnosi się wraz z pozwem rozwodowym. Jeśli chcemy wnioskować o zwolnienie z tej opłaty, to do pozwu rozwodowego zamiast opłaty załączamy wniosek o zwolnienie z kosztów oraz wypełniony formularz (oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania). Dokument taki można otrzymać w sądzie lub pobrać z Internetu. Oświadczenie powinno być odpowiednio udokumentowane (rachunkami/fakturami czy innymi dowodami wskazującymi na trudną sytuację materialną.

Sąd po analizie sprawy, może dokonać zwolnienia w całości lub części. W sytuacji braku akceptacji orzeczenia sądu, stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia. Należy pamiętać, że sąd zawsze związany jest treścią wniosku, a zatem jeśli zawnioskujemy jedynie o zwolnienie z opłaty sądowej od pozwu, to sąd nie zwolni nas z kosztów sądowych w całości. W takiej sytuacji, będziemy ponosić inne opłaty, np. koszty wywiadów kuratorów sądowych, czy zlecenia opinii biegłym sądowym (w sytuacji zlecenia takich czynności przez sąd).

Ustanowienie adwokata z urzędu

We wniosku o ustanowienie adwokata z urzędu, należy wykazać jego zasadność, np. że sprawa rozwodowa jest dla nas zawiła prawnie – w grę wchodzą kwestie prawne w zakresie orzekania wyłącznej winy, opieki nad dziećmi czy alimentów, których nie rozumiemy, a dodatkowo sprawa jest trudna emocjonalnie i bez pomocy profesjonalisty, nie będziemy w stanie prawidłowo reprezentować swoich interesów. We wniosku można zasugerować konkretnego adwokata, poprzez wskazanie jego imienia, nazwiska i adresu kancelarii. W sytuacji przywołania konkretnego prawnika, właściwa Okręgowa Rada Adwokacka w miarę możliwości powinna wyznaczyć tego konkretnego pełnomocnika. Należy jednak nadmienić, iż sąd, co do zasady nie jest związany takim wyborem dokonanym przez małżonka i może się zdarzyć, że ustanowionym pełnomocnikiem będzie zupełnie inny prawnik.

Co istotne, ustanowienie adwokata w ogóle, zależy jednak od uznania sądu i może się zdarzyć, że mimo zwolnienia z kosztów, nie ustanowi prawnika z urzędu, albowiem będzie np. wychodzić z przekonania, że w ocenie sądu sprawa nie jest szczególnie skomplikowana, a małżonek (patrząc na jego konstruowane wnioski i stanowiska kierowane do sądu), jest w stanie w sposób rozsądny reprezentować samodzielnie swoje interesy.

Adwokat Patrycja Pietryka