Wyjazd dziecka za granicę – czy potrzebna zgoda drugiego rodzica?

Wyjazd dziecka za granicę – czy potrzebna zgoda drugiego rodzica?

Co do zasady oboje rodzice posiadają pełnię władzy rodzicielskiej nad niepełnoletnim dzieckiem. W takiej sytuacji, jeśli jeden z rodziców chce wyjechać z dzieckiem za granicę, musi posiadać zgodę drugiego rodzica. W sytuacji skonfliktowania rodziców, warto postarać się, aby oświadczenie o zgodzie na wyjazd podpisane zostało przed notariuszem. Pozwoli to w przyszłości uniknąć wszelkich, ewentualnych wątpliwości czy zgoda została wydana w sposób prawidłowy.

W sytuacji braku uzyskania takiej zgody, konieczne jest wystąpienie do sądu rodzinnego o uzyskanie pozwolenia na wyjazd. Prawomocne orzeczenie sądowe w tym zakresie, zastępuje zgodę drugiego rodzica.

Często rodzice zastanawiają się co w sytuacji, jeśli jednemu rodzicowi powierzona została władza rodzicielska z ograniczeniem drugiego rodzica do określonych spraw dziecka. W takiej sytuacji należy dokładnie zapoznać się w zapisami sądu w tym konkretnym przypadku. Najczęściej sądy stosują następujący zapis

,,(…) powierzyć władzę rodzicielską Wnioskodawczyni Annie Kowalskiej, ograniczając uprawnienia Uczestnika Postępowania Jana Kowalskiego do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka”.

W takiej sytuacji mimo faktu, że rodzic ma ograniczone prawa, jest osobą decyzyjną w sprawie wyjazdu dziecka za granicę, albowiem do istotnych spraw dziecka – zgodnie z powszechną linią orzeczniczą –  oprócz m.in. decydowania w zakresie wyboru szkoły czy podejmowanego leczenia, zalicza się również wyjazd dziecka za granicę. (przykład orzeczenia sądowego w tym zakresie:

Postanowienie Sądu Najwyższego  z dn. 6 marca 1985 r., sygnatura akt: III CRN 19/85).

W sytuacji jeśli w orzeczeniu sądu będą konkretne, zamknięte wyszczególnienia i nie będzie tam zawarta kwestia wyjazdu za granicę, to można opowiadać się za twierdzeniem że rodzic, któremu powierzona została władza rodzicielska, może samodzielnie decydować o wyjeździe małoletniego za granicę.

Sprawa jest natomiast prosta w sytuacji jeśli rodzic został sądownie pozbawiony władzy rodzicielskiej. Osoba pozbawiona władzy rodzicielskiej nie ma prawa decydowania o sprawach dziecka (na marginesie warto jednak dodać, że pozbawienie władzy rodzicielskiej nie jest sytuacją trwałą – pozbawienie władzy rodzicielskiej może być w każdej chwili przywrócone sądownie, jeśli usunięte zostaną przesłanki, na mocy których rodzic został tej władzy rodzicielskiej pozbawiony.

Zapraszam do kontaktu z Kancelarią.

Adwokat Patrycja Pietryka