Nabycie spadku przez małoletniego - co dalej?

Nabycie spadku przez małoletniego – co dalej?

Co do zasady, w sytuacji nabycia przez małoletniego spadku, majątkiem dziecka, wchodzącym w skład masy spadkowej zarządzają jego rodzice, którzy są zobowiązani wykonywać ten obowiązek z należytą starannością. Bez znaczenia jest przy tym fakt, czy spadek został nabyty w drodze dziedziczenia testamentowego czy ustawowego.

Od chwili nabycia przez dziecko spadku, każda jednak sprzedaż składniku tego majątku, będzie wymagała zgody Sądu – rodzice nie mogą bowiem bez zezwolenia sądu rodzinnego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu – mówi o tym art.  101 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W tym celu opiekun prawny dziecka, będzie musiał złożyć do sądu wniosek o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd, czynność prawna dotycząca majątku małoletniego, dokonana przez przedstawiciela ustawowego bez uprzedniego zezwolenia władzy opiekuńczej jest nieważna.

Wniosek składa się do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. Opłata sądowa wynosi 100 zł. We wniosku należy szczegółowo opisać składnik majątku, który zamierza się sprzedać i uzasadnić, że pieniądze pozyskane ze sprzedaży, będą spożytkowane na konkretne potrzeby dzieci. Udzielając zezwolenia na sprzedaż, sądy oceniają przede wszystkim legalność (zgodność z przepisami prawa) oraz celowość (czy jest ona dla małoletniego korzystna i zgodna z jego dobrem). Udzielenie zezwolenia nie jest jednak jednoznaczne z nakazem dokonania tej czynności – rodzice mimo otrzymania pozytywnego orzeczenia sądu, mogą bez wyjaśnień odstąpić od dokonania tej czynności.

Sądy często orzekają, że pieniądze ze sprzedaży mają trafić na lokatę i być pozostawione do dyspozycji dziecka po ukończeniu przez nie 18 – go roku życia.

Co istotne, z uwagi na doniosłość udzielenia zezwolenia, sąd przed rozstrzygnięciem sprawy, zobowiązany jest wysłuchać rodziców, a zatem należy być przygotowanym na otrzymanie wezwania z sądu z ustalonym terminem posiedzenia sądowego. Dziecko nie jest uczestnikiem takiego postepowania, jednakże jeśli jego rozwój umysłowy i stopień dojrzałości na to pozwala, sąd może dokonać tak zwanego wysłuchania dziecka i uwzględnić jego życzenia i potrzeby.

Z chwilą otrzymania orzeczenia sądu, zezwalającego na dokonanie sprzedaży składników majątku dziecka, nie można jeszcze od razu przechodzić do działania, albowiem orzeczenie staje się skuteczne dopiero z chwilą uprawomocnienia.

Zapraszam do kontaktu z Kancelarią.

Pozdrawiam

Adwokat Patrycja Pietryka