Odwołanie darowizny – kiedy jest możliwe?
Przez umowę darowizny, darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.
W przepisach prawa ustanowione zostały przesłanki, na mocy których możliwe jest odwołanie darowizny zarówno wykonanej jak i niewykonanej.
Odwołanie darowizny jeszcze niewykonanej
Odwołanie darowizny po zawarciu umowy, ale jeszcze niewykonanej możliwe jest w sytuacji popadnięcia darczyńcy w niedostatek. Jako niedostatek należy rozumieć znalezienie się w takiej sytuacji, która uniemożliwia normalną egzystencję (brak możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, brak możliwości wypełniania obowiązków alimentacyjnych itp.)
Co istotne, darczyńca nie może odwołać takiej darowizny, jeśli znalazł się w niedostatku przed zawarciem umowy darowizny. W orzecznictwie sądowym, wskazuje się jednak, że odwołanie takie wydaje się jednak dopuszczalne, jeżeli wcześniej istniejący niedostatek pogłębił się jeszcze po tej dacie.
Przyjmuje się, że wina darczyńcy w pogorszeniu jego sytuacji majątkowej jest generalnie bez znaczenia (np. darczyńca stracił majątek wskutek ryzykownych operacji na giełdzie), choć należy uczynić wyjątek dla dwóch przypadków, a mianowicie odwołanie darowizny nie może nastąpić, jeżeli darczyńca doprowadził się do niedostatku z winy umyślnej lub wskutek rażącego niedbalstwa albo jeżeli taki jego stan majątkowy został wywołany samym zawarciem umowy darowizny.
Odwołanie darowizny może nastąpić również w części, pod warunkiem, że przedmiot darowizny jest możliwy do podzielenia.
Odwołanie darowizny już wykonanej
Darczyńca może odwołać darowiznę już wykonaną w sytuacji wystąpienia rażącej niewdzięczności ze strony obdarowanego. Jako przykład rażącej niewdzięczności, przyjmuje się m.in.:
- poważne znieważenie darczyńcy;
- popełnienie innego przestępstwa skierowanego przeciwko jego mieniu lub osobie;
- opuszczenie darczyńcy w chorobie;
- niemające uzasadnienia zerwanie kontaktów rodzinnych.
W sytuacji gdy przedmiot darowizny wszedł do majątku małżeńskiego (objętego wspólnością ustawową), odwołanie jej z powodu rażącej niewdzięczności może być dokonane w stosunku do jednego z małżonków
Forma odwołania darowizna
Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu w formie pisemnej.
WAŻNE! Na odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności, przewidziany jest tylko rok czasu, liczony od momentu gdy uprawniona osoba dowiedziała się o niewdzięczności.
Darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył.
Adwokat Patrycja Pietryka