Sądowne ograniczenie praw rodzicielskich – co oznacza?

Sądowne ograniczenie praw rodzicielskich – co oznacza?

Władza rodzicielska jest to ogół uprawnień i obowiązków, które przysługują rodzicom od momentu urodzenia dziecka, aż do ukończenia przez nie 18 roku życia. Zasadą jest, że oboje rodzice mają pełnię praw rodzicielskich. W sytuacji rozstania rodziców, w przypadku braku porozumienia w sprawach dotyczących dziecka, zamieszkiwania rodziców w innych miejscowościach, sąd na wniosek, a czasem z urzędu, może ograniczyć prawa rodzicielskie do konkretnych czynności, np. współdecydowania o wyborze szkoły, czy leczenia.

Z takim wnioskiem może wystąpić każdy z rodziców, a także każda inna osoba, która posiada informacje na temat niewłaściwie wykonywanej pieczy wychowawczej, w tym przede wszystkim Policja, Placówki Edukacyjne (żłobki, przedszkola, szkoły), jednostki samorządowe (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej) itp.

Co istotne, ograniczenie praw rodzicielskich nie ma charakteru trwałego. W przypadku odpadnięcia przyczyny, na podstawie której sąd ograniczył prawa, można wnioskować o przywrócenie pełni tych praw.

Sprawa o ograniczenie praw rodzicielskich jest postępowaniem nieprocesowym, opłata sądowa od wszczęcia sprawy wynosi 100 zł. Opłatę należy uiścić na konto bankowe odpowiedniego sądu, a do wniosku dołączyć potwierdzenie dokonanej opłaty.

Sprawa o ograniczenie praw rodzicielskich, toczy się w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania/pobytu dziecka, (miejsce zameldowania dziecka nie ma tutaj znaczenia).

Często w tego typu sprawach, sądy rodzinne posiłkują się opinią wydaną przez biegłych sądowych, która ocenia kompetencje wychowawcze rodziców.

W praktyce najczęściej do ograniczenia praw rodzicielskich dochodzi przy orzekaniu rozwodu, kiedy rodzice nie są w stanie wypracować wspólnego stanowiska względem dziecka. Zgodnie z orzecznictwem sądowym, w takiej sytuacji powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rozwiedzionych rodziców następuje według tego, który z nich daje lepszą gwarancję sprawowania opieki nad dzieckiem.

Wniosek o ograniczenie praw rodzicielskich powinien zawierać:

Imię, nazwisko, adres zamieszkania dziecka i jego pesel, dane rodziców, ich adresy zamieszkania, oznaczenie sądu, potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej od wniosku, konkretnie sformułowane żądanie, wnioski dowodowe, uzasadnienie, datę, własnoręczny podpis, odpis wniosku i wszystkich załączników, w miarę potrzeby wniosek o zabezpieczenie roszczenia.

Adwokat Patrycja Pietryka