Wniosek o zmianę nazwiska dziecka, a brak zgody drugiego rodzica

Wniosek o zmianę nazwiska dziecka, a brak zgody drugiego rodzica

Zmiana nazwiska dziecka wymaga zgody obojga rodziców. Wyjątkiem są sytuacje, gdy rodzic nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje, jest nieznany lub pozbawiony władzy rodzicielskiej.

Jeśli w sprawie brak w/w przesłanek, rodzic chcący zmienić dziecku nazwisko, powinien najpierw wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem o wyrażenie zgody na dokonanie takiej czynności. Wniosek powinien spełniać wymogi dla pisma procesowego, tj. przede wszystkim powinien zawierać podstawowe dane dotyczące stron postępowania, dowód uiszczenia opłaty sądowej od wniosku (na dzień 24.04.2022 r., opłata taka wynosi 100 zł.) oraz uzasadnienie stanowiska, które powinno być sporządzone w taki sposób, by przekonać sąd do swoich racji. Warto w tym aspekcie skontaktować się z profesjonalnym pełnomocnikiem – adwokatem lub radcą prawnym, który podpowie na co zwrócić uwagę w tym konkretnym przypadku i jakie dowody powołać. Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że sąd analizując sprawę, będzie weryfikował kwestię zmiany, pod kątem dobra dziecka, a zatem nie będą wystarczające jedynie ogólne twierdzenia, wskazujące na chęć zmiany.

Postanowienie uwzględniające wniosek w tym zakresie, zastępuje zgodę drugiego rodzica. Warto jednak zaznaczyć, że w sytuacji kiedy dziecko ukończyło 13 rok życia, do zmiany nazwiska potrzebna jest również zgoda małoletniego.

Jeśli otrzymamy już postanowienie sądu, zezwalające na zmianę nazwiska, celem dokonania dalszych czynności, należy poczekać na uprawomocnienie się orzeczenia  (7 dni od ogłoszenia/odebrania postanowienia sądowego). Może zdarzyć się bowiem, że uczestnik postępowania (drugi rodzic), będzie kwestionować orzeczenie sądu w tym zakresie i zaskarży postanowienie sądu.

Po uprawomocnieniu, należy wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie odpisu prawomocnego orzeczenia (od takiego wniosku pobierana jest również opłata sądowa, która na dzień 24.04.2022 r., wynosi 20 zł.).

Po otrzymaniu dokumentu z sądu, można następnie przejść do procedury administracyjnej, tj. złożyć wniosek o zmianę nazwiska do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego. Wszystkie niezbędne informacje, jakie powinien zawierać taki wniosek, znajdują się w treści art. 11. ustawy o zmianie imienia i nazwiska.

Sądem właściwym do rozpatrzenia tego typu sprawy, jest sąd właściwy dla miejsca aktualnego zamieszkania dziecka. Miejscem zamieszkania dziecka jest miejscowość, w której dziecko stale przebywa. W sytuacji zamieszkiwania w Gminie Wołów, sądem właściwym dla rozpatrzenia sprawy, będzie Sąd Rejonowy w Wołowie, III Wydział Rodzinny i Nieletnich, mieszczący się przy ul. Reja 11.

Podstawa prawna:

 – kodeks rodzinny i opiekuńczy;

 – kodeks postępowania cywilnego;

– ustawa o zmianie imienia i nazwiska.

W razie wszelkich pytań, zapraszam do kontaktu z Kancelarią.

 

Pozdrawiam

Adwokat Patrycja Pietryka